25 sierpnia, 2022

Każdy gabinet podologiczny zobowiązany jest do zachowywania zasad higieny, które obowiązują także w gabinetach chirurgicznych, stomatologicznych i innych. W praktyce oznacza to, że wszelkie narzędzia medyczne powinny zostać dokładnie umyte, a następnie odkażone przy użyciu sprawdzonych metod i produktów do dezynfekcji. Konieczna jest także ich sterylizacja oraz odpowiednie sposoby przechowywania. Dezynfekcja instrumentów wielokrotnego użytku to sposób na zapewnienie wymaganej higieny, gwarantującej bezpieczeństwo w kontakcie z pacjentami. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób specjalista podolog dba o narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy.

W jaki sposób podolog dba o narzędzia wykorzystywane w gabinecie?

Narzędzia podologiczne muszą zostać zdezynfekowane po każdym ich użyciu, także wtedy, gdy zostały jedynie wyjęte z opakowania. Dezynfekcja usuwa z ich powierzchni mikroorganizmy, co zapobiega ich namnażaniu, a przede wszystkim przeniesieniu na innego pacjenta. W tym celu wykorzystuje się myjnie ultradźwiękowe lub sterylizatory parowe. Dezynfekcji narzędzi można dokonać również przy użyciu specjalnych wanienek, do których nalewany jest roztwór usuwający zabrudzenia i drobnoustroje. Najczęściej są to preparaty enzymatyczne, pozwalające na usunięcie z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń pochodzenia biologicznego. Warto pamiętać, że spryskanie instrumentów medycznych nie gwarantuje ich całkowitej dezynfekcji – konieczne jest ich całkowite zanurzenie. Po odkażeniu narzędzia zostają osuszone, a następnie poddane sterylizacji.

Higiena w gabinecie podologicznym – jak przechowywać narzędzia?

Wyczyszczone i osuszone instrumenty podologiczne muszą być przechowywane w szufladach przeznaczonych do tego celu. Uszkodzenie papierowo-foliowego opakowania, w którym się znajdują, traktowane jest jako przyczyna zanieczyszczenia, wymagająca ponownej dezynfekcji. Profesjonalny gabinet podologiczny zobowiązany jest do udokumentowania przebiegu procesu odkażania i sterylizacji narzędzi. Księgi z informacjami tego typu muszą być przechowywane przez 10 lat, o czym mówią obowiązujące przepisy.