30 marca, 2022

Podolog jest specjalistą leczącym choroby stóp – zawód ten jest ściśle związany z kosmetologią, z tego względu najczęściej w zakładach kosmetycznych można skorzystać z usług doświadczonego specjalisty. Zajmuje się on leczeniem chorób, takich jak grzybica stóp, stopa cukrzycowa, czy schorzeń, do których zalicza się m.in. wrastający paznokieć lub brodawki HPV. Niejednokrotnie w zakresie usług oferowanych przez podologa, znajduje się również wykonywanie opatrunków, dobieranie odpowiedniej ortezy, skracanie paznokci, czy nawet masaż.

Rodzaje oraz podział narzędzi wykorzystywanych przez podologa

Eliminowanie dolegliwości związanych z chorobami i schorzeniami stóp wiąże się z koniecznością wykorzystywania specjalistycznych narzędzi podologicznych. Jest to przykład asortymentu stosowanego w jednej konkretnej dziedzinie. Do szerokiego asortymentu narzędzi wykorzystywanych przez podologa zalicza się:

  • cęgi – boczne, proste, czołowe,
  • skalpel jednorazowego użytku oraz rękojeść skalpela,
  • dłuto jednorazowe oraz rękojeść dłuta,
  • pęsetę anatomiczną oraz chirurgiczną,
  • specjalne nożyce,
  • sondę,
  • frezy – dopasowywane do indywidualnej techniki pracy specjalisty. Frezy rozróżniamy na kilka rodzajów, a podział uwzględnia obszar i sposób zastosowania. Do najczęściej używanych frezów zalicza się m.in. frez do płytki paznokcia, frez do pracy na wałach paznokciowych, frez do polerowania płytki paznokciowej, czy też frez diamentowy do wygładzania naskórka.

Klasyfikowanie narzędzi pod kątem bezpieczeństwa

Z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa pacjentów oraz wysokiej higieny pracy podologa, istotne jest, aby pamiętać o zakwalifikowaniu narzędzia ze względu na ryzyko zakażenia lub przenoszenia patogenów. Można wyróżnić trzy zasadnicze grupy ryzyka:

  • niekrytyczne – do tej grupy zaliczają się przyrządy, które nie wchodzą w bezpośredni kontakt z nabłonkiem śluzowym pacjenta. Ryzyko przedostania się patogenów na powierzchnię narzędzi jest bardzo niskie. Akcesoria i narzędzia zaliczane do tej kategorii to: nośniki kapturków ściernych, uchwyty pióra frezarki, rękojeść skalpela i dłuta oraz nożyce,
  • semi-krytyczne – do tej grupy zaliczają się narzędzia, które mają bezpośredni kontakt z powierzchnią płytki paznokcia lub naruszają powierzchnię skóry, przez co mają one kontakt z błoną śluzową pacjenta. Narzędzia kwalifikujące się do tej kategorii to: cążki do skórek i paznokci, nożyczki do paznokci, sondy, frezy,
  • krytyczne – do tej kategorii należy zakwalifikować wszystkie narzędzia, które miały bezpośredni kontakt z jakimkolwiek mikroorganizmem. Do sytuacji tego typu dochodzi, gdy zostanie naruszana ciągłość jałowych tkanek lub układu krążenia. Czas odkażania przyrządów należących do tej kategorii może trwać od 48 godzin do aż 6 miesięcy.

Warto zaznaczyć również, że klasyfikacja narzędzi do powyższych grup leży w obowiązku podologa. Za wszystkie błędy popełnione na tym etapie pracy odpowiada wspomniany specjalista.