14 lutego, 2023

Podolog to specjalista, do którego udaje się coraz więcej osób. Warto skorzystać z jego wsparcia w przypadku pojawienia się chorób i innych dolegliwości związanych z obszarem stóp. Mowa tutaj nie tylko o diagnozowaniu chorób (na przykład grzybicy), ale również o pielęgnacji zniszczonych paznokci czy popękanych pięt, które wymagają regeneracji. Kto może zostać podologiem i jakie szkolenia musi odbyć?

Co jest niezbędne do wykonywania zawodu podologa? 

Z uwagi na to, że podolog jest zaliczany do grupy zawodów medycznych, niezbędne jest nabycie stosownych kwalifikacji i umiejętności, aby móc zostać takim specjalistą. Wymagane jest przede wszystkim ukończenie studiów medycznych I lub II stopnia oraz studiów podyplomowych z wiedzy podologicznej. Konieczna jest znajomość preparatów podologicznych czy umiejętność zastosowania produktów do rekonstrukcji płytki paznokcia oraz innych akcesoriów i narzędzi.

Jakie szkolenia przydają się podologom? 

Osoby, które wykonują zawody medyczne, powinny się nieustannie doszkalać. Nie inaczej jest w przypadku specjalistów zajmujących się chorobami i estetyką stóp. Do szkoleń podologicznych, na które warto zwrócić uwagę, zaliczamy:

  • certyfikowany kurs zawodowy z wiedzy podologicznej (obowiązkowy),
  • szkolenie z korzystania frezów do pedicure’u i innych akcesoriów do paznokci,
  • szkolenie z wiedzy dotyczącej konkretnych chorób skóry, na przykład grzybicy,
  • kurs z pedicure klasycznego i pedicure podologicznego,
  • kurs pracy dłutem i skalpelem.

Wspomniane szkolenia to tylko część kursów, które mogą odbyć osoby, które chcą się zająć podologią. Należy podkreślić, że ta dziedzina stale się rozwija, dlatego oprócz nabycia elementarnej wiedzy, która pozwoli się zająć tym zawodem, konieczne będzie też regularne doszkalanie się.