9 stycznia, 2023

W gabinecie podologicznym nie może zabraknąć nie tylko odpowiednich narzędzi do wykonywania zabiegów czy dobrej jakości preparatów leczniczych oraz pielęgnacyjnych do stóp. To także miejsce, w którym szczególnie istotne jest dbanie o higienę. Dzięki temu zabiegi są w pełni bezpieczne zarówno dla specjalistów, którzy je wykonują, jak i dla pacjentów. Dlatego też w gabinecie podologicznym obowiązkowo muszą się znaleźć akcesoria higieniczne oraz opatrunkowe. Co przede wszystkim się do nich zalicza?

W jaki sposób prawidłowo zadbać o higienę w gabinecie podologicznym?

Oczywiście konieczne jest zaopatrzenie gabinetu w szereg artykułów jednorazowych, które są niezbędne do wykonywania pracy. Jednymi z najważniejszych są chociażby jednorazowe rękawiczki medyczne do przeprowadzania zabiegów. Powinny być przede wszystkim trwałe, a także dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu będą dopasowane do wielkości każdej dłoni. Bardzo ważnym elementem są także jednorazowe klapki, które otrzymują pacjenci przychodzący na zabieg. Nie można pominąć również maseczek medycznych, zapobiegających przedostawaniu się wirusów. Mogą to być zarówno artykuły jednorazowe, jak i lekkie i wygodne w użyciu przyłbice.

W podologii stosuje się również różnego rodzaju preparaty do dezynfekcji. Służą one nie tylko do odkażania skóry – dłoni czy stóp, ale również do dezynfekcji powierzchni czy używanych w gabinecie narzędzi. Pozwalają zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ skutecznie usuwają bakterie, wirusy oraz innego rodzaju zanieczyszczenia. W gabinecie podologicznym istotną funkcję pełnią również chłonne, jednorazowe podkłady. Niezbędnymi akcesoriami są także różnego rodzaju opatrunki, kompresy, plastry czy bandaże.