26 listopada, 2022

Problemy z paznokciami dotykają osoby w różnym wieku. Przyczyny mogą być bardzo różne, począwszy od uszkodzeń mechanicznych po schorzenia wynikające z nieodpowiedniej higieny lub braku wystarczających substancji odżywczych w organizmie. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze zdeformowaną lub rozwarstwiającą się płytką paznokcia jest jego rekonstrukcja wykonywana przez specjalistę podologa. Rozwiązanie te jest także jednym ze sposobów radzenia sobie z odklejeniem paznokcia od łożyska.

Rekonstrukcja płytki paznokcia – na czym to polega?

W procesie rekonstrukcji płytki paznokcia wykorzystuje się specjalistyczne masy i narzędzia pedologiczne. Zawarte w preparatach substancje aktywne działają bakteriobójczo i grzybobójczo, dzięki czemu paznokieć odzyskuje swój pierwotny kształt i kolor. Zabieg powinien być przeprowadzony od razu, kiedy zostaną zauważone pierwsze symptomy świadczące o problemie, tj. deformacja lub odwarstwianie się paznokcia. Nieleczone schorzenie może prowadzić do onycholizy, czyli odklejania się paznokcia od łożyska. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ sprzyja powstawaniu zakażeń oraz rozwojowi chorób, np. grzybicy. Zaniedbane zdrowie paznokci skutkuje nieestetycznym wyglądem.

Kiedy rekonstrukcja płytki paznokcia jest wymagana?

Istnieje wiele różnych przyczyn zniszczonej płytki paznokcia. Najczęściej są to urazy mechaniczne, do których zalicza się obicie, uszkodzenie matrycy paznokcia, noszenie za ciasnego obuwia oraz obgryzanie paznokci. Pośrednią przyczyną deformacji paznokci u stóp jest także wysoka waga. Osoba otyła ma mocno obciążone nogi, co często prowadzi do puchnięcia stopy w bucie. Kolejną przyczyną może być stosowanie produktów kosmetycznych słabej jakości, zawierających substancje drażniące oraz wysokie stężenie acetonu.