30 maja, 2022

Cęgi do paznokci są niezbędnym przyrządem w każdym gabinecie podologicznym. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a modele używane przez profesjonalistów różnią się od tych, które czasami można znaleźć w domowej łazience. Narzędzia te pozwalają na swobodne modelowanie paznokcia – zmianę jego długości i kształtu w sposób nienaruszający struktury oraz warstwy płytki. Dowiedz się, jak wykorzystuje się cęgi do paznokci.

Rodzaje i zastosowanie ciążków do paznokci

Ze względu na duże obciążenia, na jakie narażone są cążki podologiczne, powinny być one zbudowane z wytrzymałej chirurgicznej stali nierdzewnej. Materiał ten pozwala zapobiec odkształcaniu, pęknięciu i tępieniu się ostrzy. Dodatkowym atutem stali tego typu jest łatwość jego dezynfekcji przyrządu, co jest bardzo istotne w każdym gabinecie medycznym. Cęgi do paznokci można podzielić na trzy główne grupy, różniące się od siebie budową i zastosowaniem. Pierwsza z nich to cęgi czołowe – ostrze w tych cęgach ułożone jest czołowo. Są one najprostsze w budowie, stosowane głównie do skracania płytki paznokcia. Bardzo ważnie jest, aby ostrza po zaciśnięciu nie pozostawiały mikroskopijnym przestrzeni, co może mieć miejsce przy innych rodzajach cążków. Do wyjątkowo grubych paznokci przeznaczone są cęgi czołowe wyposażone w dodatkowe przekładnie, zwiększające siłę nacisku ostrzy na płytkę. Kolejnym rodzajem są cęgi boczne, które charakteryzują się pionowym ustawieniem ostrzy w stosunku do ramion. Przystosowane są do pracy bocznej wzdłuż linii paznokcia. Podobnie jak ma to miejsce w cęgach czołowych, ten rodzaj również może być wyposażony w przekładnie. Ostatnim rodzajem cążków są cęgi do wrastających paznokci – są one wysoce wyspecjalizowanym przyrządem pozwalającym uporać się z bardzo dokuczliwą przypadłością wrastających paznokci. Problem ten polega na powstawaniu zakrzywionej trajektorii paznokcia, co powoduje jego wrastanie w otaczający naskórek. Przyrząd ten ma znacznie cięższe ostrza umiejscowione z boku, co pozwalają na odpowiednie podcięcie paznokcia, przynosząc natychmiastową ulgę.

Na co zwrócić uwagę wybierając cęgi do swojego gabinetu?

Wybór odpowiednich cęgów do paznokci może się wydawać trywialny, jednak nieprzemyślana decyzja niejednokrotnie będzie wiązać się z latami niewygodnej i nieefektywnej pracy. Ze względu na swoją cenę, wybór cęgów podologicznych powinien być przemyślany. Oto najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup profesjonalnych cęgów do paznokci:

  • niska waga właściwa,
  • dodatkowe wzmocnienie w postaci podwójnej sprężyny lub przekładni,
  • wykonanie z materiału łatwego w sterylizacji.