31 marca, 2022

Wrastający paznokieć to bardzo dokuczliwa i bolesna przypadłość, która znacznie utrudnia normalne chodzenie, czy też bieganie. Brak odpowiedniego przeciwdziałania może prowadzić do poważnych konsekwencji, do których zalicza się m.in. pogorszenie pracy układu krążenia, a także układu nerwowego stopy. Przypadłość ta może powodować również stany zapalne stopy. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia schorzenia jest założenie tzw. klamry na wrastający paznokieć. Dowiedz się, w jaki sposób działają te klamry podologiczne.

Przyczyny schorzenia, jakim jest wrastający paznokieć

Zaburzenia wzrostu paznokcia związane są z genetycznymi predyspozycjami do powstawania takowych zaburzeń, a także innymi czynnikami, które mogą powodować wrastanie płytki paznokcia w tkankę wałów okołopaznokciowych. Do najczęstszych powodów wrastania paznokcia zalicza się m.in.: 

  • nieprawidłową technikę obcinania paznokci – w szczególności niebezpieczne jest nadmiarowe skracanie paznokci, które często prowadzi do krwawienia. Istotny jest również kształt paznokcia, który powinien pozostawać kwadratowy, a nie zaokrąglony,
  • skaleczenia powstałe podczas obcinania skórek,
  • uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek wypadku,
  • zbyt ciasne obuwie, które powoduje ścisk paznokci po obu stronach, co skutkuje zmianą kierunku rozrostu paznokcia,
  • choroby związane z niewłaściwym poruszaniem się lub wadą postawy,
  • nadwaga, otyłość lub szybkie przybranie masy ciała, np. w trakcie ciąży,
  • infekcje, np. grzybica stóp, która osłabia płytkę paznokcia.

Pierwszym objawem wrastającego paznokcia jest obrzęk wału paznokciowego oraz towarzyszący mu ból. To wtedy powinno się zdecydować na założenie klamry, która powoduję zmianę kierunku, w jakim rośnie paznokieć. Istnieją dwa rodzaje klamr podologicznych stosowanych w zależności od stanu zaawansowania oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Są to klamry drutowe oraz plastikowe. Klamra drutowa wykonana jest z metalu, a bardzo łatwa aplikacja sprawia, że jest to rozwiązanie zalecana nawet w ciężkich przypadkach, gdy paznokieć jest twardy, a poziom zaawansowania schorzenia jest wyższy. Warto pamiętać o tym, że przy nakładaniu klamry drutowej dopilnować, aby nie doszło do naderwania lub zerwania płytki paznokcia. Drugi rodzaj to klamra plastikowa, która występuje w postaci naklejanych na płytkę paznokcia pasków. Są one zdecydowanie delikatniejsze od swojego metalowego odpowiednika. Nadają się do leczenia schorzenia jedynie we wczesnych jego fazach. Sprawdzą się w przypadku miękkich i elastycznych płytek paznokcia. Często stosuje się je profilaktycznie, w celu zapobiegania wrastaniu.

Klamry na wrastające paznokcie – zalety rozwiązania

Największą zaletą opisywanego rozwiązania jest natychmiastowa ulga po zaaplikowaniu klamry. Pomimo tego, że samo zakładanie może być nieco nieprzyjemne, jest to sposób na uniknięcie inwazyjnego chirurgicznego usunięcia paznokcia. Prawidłowo założone klamry są niewyczuwalne i nie przeszkadzają w poruszaniu się. Klamry na wrastające paznokcie dostępne są w specjalistycznych sklepach oferujących narzędzia oraz akcesoria podologiczne.