16 maja, 2022

Praca podologa wymaga precyzji, wiedzy, a także wykorzystywania wielu niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Jakość ich wykonania bardzo często rzutuje na powodzenie przeprowadzonego zabiegu. Do jednego z takich narzędzi zalicza się dłuto podologiczne. Do czego służy i dlaczego jest takie niezastąpione? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Charakterystyka i wykorzystanie dłuta podologicznego

Niezbędnym i jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi podologa jest dłuto podologiczne. Za jego pomocą można wykonać głęboką korektę zrogowaciałego naskórka, który jest przyczyną wielu problemów ze stopami. Pomaga również przy usuwaniu brodawek, czy dokuczliwych odcisków. Narzędzie te zbudowane jest ze stali chirurgicznej i najczęściej składa się z uniwersalnej rękojeści, a także wymienianych końcówek. Części zamienne różnią się od siebie wielkością i grubością, co pozwala na dostosowanie przyrządu do aktualnych potrzeb.

Jednym z zadań dłuta jest warstwowe ściąganie zrogowaciałego naskórka z stóp. Jest to cecha, która wyróżnia go na tle popularnego skalpela, którym znacznie trudniej wykonać taką czynność. Dłuto podologiczne najczęściej stosuje się przy dolegliwościach takich jak:

  • odciski,
  • brodawki,
  • modzele,
  • zrogowacenia,
  • hiperkeratozy,
  • rozpadliny i pęknięcia.

Największe zalety stosowania dłuta podologicznego

Wykorzystywanie dłuta w swoim gabinecie niesie za sobą szereg korzyści. Największą zaletą jest znaczne skrócenie czasu trwania samego zabiegu, niżeli miałoby to miejsce przy użyciu innych narzędzi. Ostrze dłuta jest niezwykle ostre i twarde, co pozwala zachować odpowiednią precyzję podczas trwania całego zabiegu. Wymienne końcówki dłuta są wyjątkowo wytrzymałe i przez to nie wyginają się, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów i nacięć. Grubości od 1 mm do 5 mm pozwalają na bardzo dokładne ściąganie warstw naskórka. Wielu pacjentów zapewne odetchnie z ulgą, dowiadując się, że zabiegi przeprowadzane za pomocą dłuta podologicznego są całkowicie bezbolesne. Jest to szczególnie cenione, w przypadku, gdy dochodzi do konieczności usunięcia bolesnych odcisków, czy też brodawek.